Andrii Popko

prawnik

Jestem Starszym Partnerem ukraińskej kancelarii prawnej PLP Law Group.
Na co dzień zajmuję się prawem korporacyjnym, w tym M&A, prawem inwestycyjnym, rynkiem kapitałowym, prywatyzacją oraz prawem handlowym.
[Więcej >>>]

Ranking Doing Business in Ukraine

Andrii Popko02 listopada 2017Komentarze (0)

Tradycyjnie w ostatnim dniu października ogłaszane są wyniki rankingu Doing Business.

W roku bieżącym Ukraina wykazała dość niezły wskaźnik – wzrost o 4 punkty, reprezentując w ten sposób szereg z sześciu rocznych wzrostów z rzędu. Wyniki te nie mogą nie cieszyć, szczególnie ze względu na niedawno przeprowadzone badanie, wyniki którego zostały ogłoszone w Financial Times, zgodnie z którymi Ukraina jest liderem globalnym wg. tempo wzrostu w rankingu Doing Business w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Przede wszystkim warto przypomnieć sobie składową „Uzyskanie zezwoleń na budownictwo”. Według tej składowej Ukraina reprezentowała największy wzrost wśród innych krajów świata – 105 punktów w górę. Taki oszałamiający sukces został osiągnięty dzięki dwom czynnikom: Kijowska Rada Miejska obniżyła wysokość uczestnictwa udziałowego w rozwoju infrastruktury dla budowli niemieszkalnych od 10% do 2%, oraz Ministerstwu Rozwoju Regionalnego i Budownictwa udało się przedstawić promotorom rankingu i grupie biegłych istotne obniżenie wartości usług w zakresie nadzoru technicznego w budownictwie.

Następna istotna reforma, która wg. składowej „Opłata podatków” podniosła Ukrainę o 41 punkt w górę, to obniżenie i unifikacja stopy jednolitej składki socjalnej. Reforma została przeprowadzona jeszcze w 2015 r., ale ze względu na osobliwości metodologiczne sporządzenia rankingu, została uwzględniona dopiero w roku bieżącym.

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: