Andrii Popko

prawnik

Jestem Starszym Partnerem ukraińskej kancelarii prawnej PLP Law Group.
Na co dzień zajmuję się prawem korporacyjnym, w tym M&A, prawem inwestycyjnym, rynkiem kapitałowym, prywatyzacją oraz prawem handlowym.
[Więcej >>>]

Przedstawicielstwo firmy zagranicznej na Ukrainie – specyfika prowadzenia działalności

Andrii Popko13 marca 201718 komentarzy

Jak zaznaczałem już w swoim poprzednim poście pt.: Forma prawna przedsiębiorstwa na Ukrainie, na Ukrainie istnieje możliwość utworzenia przedstawicielstwa firmy zagranicznej, które w zależności od typu swojej działalności może mieć charakter stały lub niekomercyjny.

Dzisiaj dokładniej opowiem o procedurze utworzenia przedstawicielstw oraz scharakteryzuję ich główne cechy.

*****

 

Rejestracji przedstawicielstwa dokonuje Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy. Koszt usługi rejestracji jest dosyć znaczny i wynosi 2500 USD. Termin rejestracji przedstawicielstwa to około 2 miesiące.

Zgodnie ze swoim statusem przedstawicielstwo nie jest osobą prawną. Podstawową jego funkcją jest dbanie o interesy firmy zagranicznej na terytorium Ukrainy. Przedstawicielstwo może wykonywać funkcje związane z realizacją usług przedstawicielskich jedynie w interesie swojej firmy macierzystej, której dane są wpisane do świadectwa (aktu) rejestracji przedstawicielstwa. Kolejność oraz osobliwości wypełniania swoich funkcji przez przedstawicielstwo na terytorium Ukrainy są opisane w przepisach zatwierdzonych przez firmę, która zakłada przedstawicielstwo.

Zakładając przedstawicielstwo należy przede wszystkim zastanowić się nad charakterem działalności, którą firma zagraniczna pragnie prowadzić w Ukrainie. Odpowiedzenie sobie na to pytanie jest o tyle ważne, że pomoże nam zdecydować, który typ przedstawicielstwa wybrać: stałe czy niekomercyjne.

Stałe przedstawicielstwo

Przedstawicielstwo działa wyłącznie w imieniu firmy zagranicznej, nie może działać we własnym imieniu. Stałe przedstawicielstwo daje możliwość prowadzenia za jego pośrednictwem działalności gospodarczej na terytorium Ukrainy: zawierać umowy, kupować oraz sprzedawać towary, świadczyć usługi.

Zgodnie z Kodeksem podatkowym Ukrainy przedstawicielstwo stałe musi mieć wyznaczone stałe miejsce prowadzenia działalności, z którego całkowicie lub częściowo będzie prowadzić działalność gospodarczą firmy zagranicznej na terytorium Ukrainy (biuro, pracownia, fabryka, magazyn, działka z budynkiem, itp.). Dane przedstawicielstwo jest uważane za płatnika podatku i ma obowiązek odprowadzania podatków na zasadach ogólnych zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym na Ukrainie. Ciekawy jest fakt, że nawet osoba fizyczna – rezydent Ukrainy może wykonywać funkcję stałego przedstawicielstwa. W takim przypadku otrzyma ona, po dokonaniu rejestracji, cywilne prawa i obowiązki przedstawicielstwa nierezydenta.

Przedstawicielstwo niekomercyjne

Główną cechą tego typu przedstawicielstwa jest brak prowadzenia działalności gospodarczej w imieniu firmy zagranicznej. Przedstawicielstwo niekomercyjne pełni jedynie funkcje reprezentacyjne, skierowane na reklamowanie towarów/usług firmy zagranicznej, gromadzenie i analizę danych statystycznych, organizację wydarzeń (seminaria, konferencje, wystawy, itp.). Nie jest płatnikiem podatku dochodowego i nie jest zarejestrowane w podatkowej służbie Ukrainy.

Prawodawstwo Ukrainy przewiduje szczególny tryb zatrudnienia dla cudzoziemców, którzy są współpracownikami przedstawicielstwa. Takie osoby nie mają obowiązku wcześniejszego otrzymania pozwolenia na pracę, ani pozwolenia na pobyt tymczasowy (czyli tzw. poswidki) na terytorium Ukrainy. Wszyscy cudzoziemcy zatrudnieni w przedstawicielstwie otrzymują specjalne służbowe legitymacje dające prawo na okres zatrudnienia w przedstawicielstwie bez przeszkód przebywać na terytorium Ukrainy.

Na zakończenie tego postu pragnę zwrócić Twoją uwagę na fakt, że ukraińskie organy podatkowe dosyć często starają się podważyć niekomercyjny status przedstawicielstwa, aby naliczać mu podatki jak stałemu przedstawicielstwu. Przeważnie praktyka sądowa w tej kwestii opowiada się po stronie biznesu, który walczy o prawo zachowania niekomercyjnego statusu. Jednak jeszcze raz wzywam do ostrożności: wybór typu przedstawicielstwa należy dobrze przemyśleć, poczynając od wypracowania przepisów, a na  strukturze jego działalności kończąc.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 44 3777361e-mail: info@plp.kiev.ua

{ 18 comments… read them below or add one }

Tomasz Marzec 17, 2017 o 12:00

Dzień dobry!

Proszę 0 praktyczną wiedzę na temat założenia firmy na Ukrainie. Wymagania prawne, koszta, czas. Chodzi o małą firmę, raczej w formie sp z oo. gdzie udzialowcami będą obywatele UE i Ukrainy.

Tomasz

Odpowiedz

Andrii Marzec 17, 2017 o 14:02

Witam serdecznie!
Dziękuję bardzo Panu za komentarz.
Oczywiście poinformujemy o wszystkich niezbędnych szczegółach na Pana e-mail.

Odpowiedz

Andrii Marzec 21, 2017 o 07:47

Natychmiast krótko dla wszystkich chciałbym podać informacje, że procedura rejestracji w formie spółki z.o.o jest dość szybka i wynosi 1-2 dni oraz koszty dodatkowe do usług prawniczych, czyli usługi notarialne, produkcja pieczątek etc., odrębnie posługi tłumacza, wynosi około 100 EUR.

Odpowiedz

Tomasz Marzec 21, 2017 o 16:39

Panie Mecenasie, a jaki jest wymagany kapitał początkowy dla sp. z o.o. na Ukrainie?

Tomasz

Odpowiedz

Andrii Marzec 21, 2017 o 18:23

Panie Tomasze, ustawodawstwo Ukrainy nie określa wymogi dotyczące minimalnego kapitału zakładowego dla sp. z o.o. Może to być nawet 1 hrywnia )

Odpowiedz

Tomasz Marzec 21, 2017 o 23:30

O! Bardzo dziękuję 🙂

Tomasz

Odpowiedz

Edyta Listopad 21, 2017 o 10:07

Dzień dobry, prowadzę biuro zarządu firmy prowadzonej przez Ukraińców, którzy zamierzają otworzyć przedstawicielstwo firmy na Ukrainie. Na mnie spoczywa obowiązek przygotowania niezbędnej dokumentacji, czy mogę prosić o pomoc bo zupełnie nie wiem w jaki sposób i dokąd się udać ?

Odpowiedz

Andrii Listopad 21, 2017 o 12:42

Witam! Dziękuję za Pani komentarz.
Kwestia wyboru formy organizacyjnej Pani działalności zależy od celu.
Najpierw proszę zapoznać się z moim wpisem http://jakzalozycfirmenaukrainie.com/spolka-o-o-ukrainie-rejestracja-statut-wspolnicy/, w którym określiłem najważniejsze kroki rejestracji sp. z o.o. – najbardziej rozpowszechnionej formy prowadzenia działalności na Ukrainie.
Jeżeli chodzi o przedstawicielstwo jako jednostka prawna, proszę zwrócić uwagę na https://poslugy.gov.ua/info/service/bylifesituation-95/2830/documents/0/0, gdzie znajdzie Pani pełną informację o rejestracji przedstawicielstwa.
A w ogóle może chodzi tylko o zalożenie sp. z o.o. która może zostać 100% własnością polskiej firmy?

Odpowiedz

Edyta Listopad 21, 2017 o 16:42

Bardzo dziękuję za pomoc, skorzystam ze wskazówek, pracuję od niedawna ( 2 mies.) – firma ( sp. z o. o.) istnieje na polskim rynku od 2007 r., szefowie zdecydowali – otwieramy przedstawicielstwo na Ukrainie. Mam listę dokumentów niezbędnych i …na tym moja wiedza się kończy.

Odpowiedz

Edyta Listopad 21, 2017 o 18:28

Która opcja byłaby dużo bardziej korzystna – przedstawicielstwo czy założenie sp. z o. o. biorąc pod uwagę możliwość zatrudniania tam obywateli Ukrainy i kierowanie ich do pracy w Polsce na zasadzie oddelegowania ?

Odpowiedz

Andrii Listopad 22, 2017 o 11:10

Pani Edyto,

Jeśli chodzi o strukturę korporacyjną, w Pani przypadku nie ma sensu zakładać Przedstawicielstwo, to jest dość kosztowne i trudne. Optymalnym rozwiązaniem jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Właścicielami takiej firmy mogą zostać zarówno osoby fizyczne, jak i polska firma.
Natomiast, z punktu widzenia prawa pracy, prawdopodobnie trzeba będzie szczegółowo obliczyć koszty w przypadku zatrudniania pracowników dla ukraińskiej firmy i ich oddelegowania do Polski, a to jest dodatkowo co najmniej 40 euro dziennie na osobę; czy zatrudnienie Ukraińców w przedstawicielstwie polskiej firmy na Ukrainie z polskim poziomem wynagrodzenia i delegacjami.
W razie potrzeby możemy zapewnić kompleksową konsultację prawną na temat Pani pytań, wystarczy wypełnić formularz na blogu: http://jakzalozycfirmenaukrainie.com/zaloz-spolke/.

Odpowiedz

Edyta Listopad 22, 2017 o 12:18

Bardzo dziękuję 🙂

Odpowiedz

Przemysław Styczeń 10, 2018 o 09:46

Mam szybkie pytanie (może sprawdzające 🙂 ) Polska firma X otworzyła przedstawicielstwo na Ukrainie/Białorusi. Przedstawicielstwo w ramach prowadzonej działalności chce podpisać umowę na dostawę USŁUG z inną polską firmą. Pytanie: na podstawie przepisów, którego kraju taka umowa może/powinna być zawarta? Czy będzie to prawo ukraińskie/białoruskie czy polskie, ponieważ obie firmy są z Polski i faktycznie usługi na rzecz Przedstawicielstwa polskiej firmy na Ukrainie/Białorusi mają być świadczone na terenie RP!
Myślę, że to ciekawy problem i będę wdzięczny na odpowiedź.

Odpowiedz

Andrii Styczeń 10, 2018 o 13:38

Panie Przemysławie,
Dziękuję za zainteresowanie się moim blogiem.

Poruszone przez Pana pytanie jest dość ciekawe, ale już zbadane przeze mnie w ramach prowadzenia polskiego biznesu na Ukrainie.

Uprzejmie informuję, iż zgodnie z ustawodawstwem Ukrainy przedstawicielstwo firmy zagranicznej nie jest osobą prawną tylko reprezentantem interesów firmy zagranicznej, czyli przedstawicielstwo uważa się za jednostkę zagraniczną. Według przepisów ustawy Ukrainy „O międzynarodowym prawie prywatnym” lokalizacją osoby prawnej jest kraj, w którym jest zarejestrowana albo założona według ustawodawstwa tego kraju. W przypadkach przewidzianych ustawą, uczestnik (uczestnicy) mogą samodzielnie dokonywać wyboru prawa do stosowania dla zawierania umów. Natomiast w przypadku umowy pomiędzy dwoma polskimi nierezydentami, a także biorąc pod uwagę fakt, że te usługi będą świadczone na terytorium Polski, będzie stosowane polskie prawo, chyba że inne nie jest przewidziane samą umową czy umowami międzynarodowymi między Ukrainą a Polską.

Odpowiedz

nadia Czerwiec 13, 2018 o 09:20

Dzień dobry. Polska firma (agencja pracy) chcę założyć przedstawicielstwo na Ukrainie. Czy może lepiej sp.z o.o.?

Odpowiedz

Andrii Czerwiec 14, 2018 o 14:12

Witam! bardzo dużo szczegółów w tym pytaniu )) zwłaszcza sp.z o.o. taniej, w przedstawicielstwe łatwej zatrudnić cudzoziemca…

Odpowiedz

Firma Listopad 6, 2018 o 10:19

Czy w ramach przedstawicielstwa niekomercyjnego, możliwy jest wynajem biura na terytorium Ukrainy i zatrudnienie w nim obywatela Ukrainy ?

Odpowiedz

Andrii Listopad 6, 2018 o 12:34

Witam. Oczywiście że tak.

Odpowiedz

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@plp.kiev.ua.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: