Andrii Popko

prawnik

Jestem Starszym Partnerem ukraińskej kancelarii prawnej PLP Law Group.
Na co dzień zajmuję się prawem korporacyjnym, w tym M&A, prawem inwestycyjnym, rynkiem kapitałowym, prywatyzacją oraz prawem handlowym.
[Więcej >>>]

Książka ewidencji stażu pracy na Ukrainie

Andrii Popko20 lipca 20182 komentarze

Prawo pracy na UkrainiePrawo pracy na Ukrainie – 17 lipca 2018 na posiedzeniu Gabinetu Ministrów Ukrainy zniesiono normę dyskryminującą dot. zakazu podejmowania i prowadzenia książek ewidencji stażu pracy przez zagraniczne osoby prawne (Przedstawicielstwa firm zagranicznych) na Ukrainie. 

Odpowiednia norma jest sprzeczna z Kodeksem handlowym. Według którego zagraniczne osoby prawne na Ukrainie mają takie same prawa i status jak ukraińskie. Ważne, że zmniejszy się nieuzasadnione obciążenie na zagraniczny biznes na Ukrainie. Związane z koniecznością wydania czasu i pieniędzy na wypełnienie książek pracy przez generalną dyrekcję z obsługi przedstawicielstw zagranicznych.

Według wcześnie działającej normy, generalna dyrekcja była monopolistą z prowadzenia i przechowywania na zasadach odpłatności książek pracy pracowników przedstawicielstw zagranicznych, organizacji międzynarodowych oraz innych podmiotów o podobnym statusie. Przedstawicielstwa zagraniczne w Kijowie nie miały wyboru skorzystania/nieskorzystania z tych usług oraz komu je zlecić.

Zniesienie tego obowiązku pozwoli Przedstawicielstwom samodzielnie prowadzić i przechowywać książki pracy swoich pracowników. Co z kolei harmonizuje regulamin o prowadzeniu książek pracy z Kodeksem handlowym, a także będzie sprzyjać sprawnemu wykonaniu przez przedstawicielstwa zagraniczne przepisów Kodeksu pracy Ukrainy.

*****

  • O regulacjach w zakresie ukraińskiego prawa pracy przeczytasz w TYCH artykułach.
  • O przedstawicielstwie firmy zagranicznej na Ukrainie przeczytasz TUTAJ.
  • Kontakt do mnie znajdziesz TUTAJ.

Miłej lektury!

{ 2 comments… read them below or add one }

Rafał Chmielewski Lipiec 20, 2018 o 13:07

Szanowny Panie Mecenasie,

Proszę mi powiedzieć, czy te same nowe regulacje dotyczą w takim samym stopniu spółki kapitałowej, w której udziały ma osoba zagraniczna, jak i przedstawicielstwa firmy zagranicznej?

Rafał

Odpowiedz

Andrii Popko Lipiec 20, 2018 o 14:52

Witam, Panie Rafalie!
Przytoczone przeze mnie informacje dotyczą tylko przedstawicielstw firm zagranicznych, ponieważ istniały tylko dla nich takie niejednoznaczne wymagania do książek pracy. W przypadku spółek z udziałem cudzoziemca wszystkie pytania regulowane zgodnie z prawem pracy Ukrainy.

Odpowiedz

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@plp.kiev.ua.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post: