Andrii Popko

prawnik

Jestem Starszym Partnerem ukraińskej kancelarii prawnej PLP Law Group.
Na co dzień zajmuję się prawem korporacyjnym, w tym M&A, prawem inwestycyjnym, rynkiem kapitałowym, prywatyzacją oraz prawem handlowym.
[Więcej >>>]

Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą

Andrii Popko31 października 20184 komentarze

Polski Biznes za Granicą25 października miałem zaszczyt reprezentować naszą Kancelarię Prawną  na I Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą jako Przewodniczący Komitetu PUIG ds. prawnych, celnych i podatkowych na stoisku Polish-Ukrainian Chamber of Commerce (Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej) na Stadionie Narodowym w Warszawie. Organizatorem wydarzenia była Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) – stoiska, warsztaty, wyżywienie, impreza wieczorowa zasługują na najlepsze słowa pochwały. Doskonale – czekam już na drugą edycję! 

Zaufanie to podstawa

Chciałbym tym samym zaznaczyć wielkie zainteresowanie polskich przedsiębiorców rynkiem ukraińskim.  W tym roku brałem udział w różnego rodzaju konferencjach, seminariach w Polsce, ale takiej uwagi do naszego rynku jeszcze nie było nigdzie. Od 8.30 do 15.30 trudno było zrobić sobie przerwę na kawę, ponieważ do naszego stolika konsultacyjnego ciągle podchodziły osoby zainteresowane, przy czym nikt nie przekraczał 20 min i miejsce natychmiast zostawało zajęte przez następnego. Polski biznes pytał głównie o możliwościach zorganizowania spotkań z ukraińskimi przedsiębiorcami branżowymi i jednocześnie o znalezienie uczciwych partnerów i dystrybutorów.

Oprócz tego nie zabrakło pytań dot. rejestracji działalności gospodarczej w naszym kraju, wyboru formy organizacyjnej, wymagań do kierownika spółki i wysokości kapitału zakładowego, osobliwości systemu podatkowego, procedur celnych, warunków certyfikacji towarów itp. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem został mój blog (Dziękuję Rafał Chmielewski, że kiedyś przekonałeś mnie do podjęcia tej decyzji :)), na który powoływałem się i z którego można czerpać dużo informacji podstawowych.

Podczas konsultacji prawie każdy pytał o stabilność na Ukrainie zarówno polityczną jak i ekonomiczną. Dlatego dużo opowiadałem o reformie naszego ustawodawstwa korporacyjnego, o odnowieniu stabilnego funkcjonowania systemu bankowego, nowej ustawie o walucie, która wejdzie w życie w lutym następnego roku, o rozwoju infrastruktury, nowej epoce ukraińskich zamówień publicznych. O 17.00 już byłem wyciśnięty jak cytryna :), ale bardzo natchniony możliwymi perspektywami dalszego rozwoju stosunków ekonomicznych Polski i Ukrainy.

Mam nadzieję, że polski biznes przełamał lód w stosunku do rynku ukraińskiego, ale odczuwam, że przed nami jeszcze dużo pracy prawniczej. Jednocześnie jestem przekonany w tym, że nasze kraje „skazane” są do jedynego wspólnego pola ekonomiczno-prawnego. Jeśli nie w ramach Unii, lecz w innej przestrzeni politycznej.

Andrij Popko prawnik Kijów

Andrij Popko PLP

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 44 3777361e-mail: info@plp.kiev.ua

{ 4 comments… read them below or add one }

Kalina Październik 31, 2018 o 08:31

Gratuluję Panie Mecenasie! Cieszę się, że dzięki takim ludziom jak Pan, współpraca między naszymi krajami się rozwija. I mamy nadzieję, że na dalszy rozwój.

Byłam na Forum i widziałam Pana. Ale nie zawracałam Panu głowy, bo faktycznie była do Pana duża kolejka chętnych do rozmowy.

Wszystkiego dobrego!
Kalina

Odpowiedz

Andrii Popko Październik 31, 2018 o 12:46

Szanowna Pani,
Bardzo dziękuję za wsparcie pobudzające do dalszego działania na dobro naszych krajów.

Odpowiedz

Tomasz Adrjan Listopad 1, 2018 o 17:02

Szanowny Panie Mecenasie.
Sledzę Pana wypowiedzi na blogu. Zgadzam sie z Panem w pełni. Od 15 lat mam firmę produkcyjną w Korcu na Ukrainie i w tym roku podjąłem smutną decyzję o sprzedaży firmy nieruchomości ( 2tys m kw) pod dachem. Dzialam w branży metalowej produkcja wibroprass , form , betoniarek. Chciałbym to sprzedac najlepiej osobie która chce wejść na rynek ukraiński.
Może ktoś z potencjalnych Pana klijentów byłby zainteresowany czymś co działa , funcjonuje i nie chce popełnić błędów adaptacyjnych na Ukrainie.
Z wyrazami szacunku Tomasz Adrjan tel +48607234022

Odpowiedz

Andrii Listopad 2, 2018 o 11:22

Szanowny Panie,

Bardzo dziękuję za komentarz. Zanim pomogę w Pana sprawie, proszę uprzejmie o odpowiedź na pytania, które prześlę na Pana e-maila.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@plp.kiev.ua.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: