Andrii Popko

prawnik

Jestem Starszym Partnerem ukraińskej kancelarii prawnej PLP Law Group.
Na co dzień zajmuję się prawem korporacyjnym, w tym M&A, prawem inwestycyjnym, rynkiem kapitałowym, prywatyzacją oraz prawem handlowym.
[Więcej >>>]

Polska agencja HR i jej biznes na Ukrainie

Andrii Popko01 lutego 2018Komentarze (0)

Ostatnio najczęstszym pytaniem od właścicieli polskich HR-agencji, którzy planują rozpocząć własną działalność na Ukrainie, jest zastanawianie się nad wyborem najlepszej formy rejestracji (przedstawicielstwo czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) oraz spełnieniem wszystkich warunków dla prowadzenia działalności zatrudnienia Ukraińców za granicą.

Jeśli chodzi o formę rejestracji tego rodzaju czy podobnej agencji, podstawowe różnice pomiędzy ukraińską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i przedstawicielstwem firmy zagranicznej na Ukrainie znajdziesz w TYM artykule.

Dziś chcę przedstawić perspektywiczny projekt ustawy, która przewiduje pewne zmiany warunków działalności agencji zatrudnienia na Ukrainie. Tydzień temu Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła projekt ustawy nr 6275, która daje większą ochronę obywatelom ukraińskim pracującym za granicą, zwiększa odpowiedzialność pośredników pracy, zobowiązuje ukraińskich dyplomatów zadbać o problemy Ukraińców za granicą.

Projekt ustawy przewiduje szereg zmian:

  • poniesienie odpowiedzialności administracyjnej za naruszenie warunków licencji i niespełnienie wymogów prawnych funkcjonariuszy Ministerstwa socjalnej polityki Ukrainy ws. wyeliminowania naruszeń przyznawania licencji pośrednictwa pracy za granicą;
  • poniesienie kary pieniężnej w przypadku naruszenia warunków licencji przez Licencjobiorcę;
  • nadanie prawa Ministerstwu socjalnej polityki Ukrainy i Państwowej służbie pracy Ukrainy zwracać do sądu o zawieszenie działalności gospodarczej podmiotu, w przypadku świadczenia usług z pośrednictwa pracy za granicą bez posiadania licencji.

Oczywiście, przegłosowanie i podpisanie ustawy – to proces czasochłonny, zajmie co najmniej sześć miesięcy. Przy tym radzę zwrócić uwagę na normy tego projektu, żeby wcześniej przygotować się do takich zmian oraz uwzględnić je podczas rejestracji agencji HR na Ukrainie.

Cóż, życzę powodzenia!

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: