Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Polska agencja HR i jej biznes na Ukrainie

Andrii Popko21 marca 2018Komentarze (0)

Zmieniono warunki prowadzenia działalności dla ukraińskich agencji świadczących usługi z pośrednictwa pracy za granicą. Wprowadzono OBOWIĄZEK posiadania pracownika, który ma wyższe wykształcenie prawne. W przypadku braku prawnika na etacie, HR-agencja musi zawrzeć umowę o świadczenie usług prawnych z kancelarią.

Sprawdzajcie swoich partnerów! Brak spełnienia w/w wymogów dla ukraińskich HR-agencji może spowodować anulowaniem licencji.

Ostatnio najczęstszym pytaniem od właścicieli polskich HR-agencji, którzy planują rozpocząć własną działalność na Ukrainie, jest zastanawianie się nad wyborem najlepszej formy rejestracji (przedstawicielstwo czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) oraz spełnieniem wszystkich warunków dla prowadzenia działalności zatrudnienia Ukraińców za granicą.

Jeśli chodzi o formę rejestracji tego rodzaju czy podobnej agencji, podstawowe różnice pomiędzy ukraińską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i przedstawicielstwem firmy zagranicznej na Ukrainie znajdziesz w TYM artykule.

Dziś chcę przedstawić perspektywiczny projekt ustawy, która przewiduje pewne zmiany warunków działalności agencji zatrudnienia na Ukrainie. Tydzień temu Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła projekt ustawy nr 6275, która daje większą ochronę obywatelom ukraińskim pracującym za granicą, zwiększa odpowiedzialność pośredników pracy, zobowiązuje ukraińskich dyplomatów zadbać o problemy Ukraińców za granicą.

Projekt ustawy przewiduje szereg zmian:

  • poniesienie odpowiedzialności administracyjnej za naruszenie warunków licencji i niespełnienie wymogów prawnych funkcjonariuszy Ministerstwa socjalnej polityki Ukrainy ws. wyeliminowania naruszeń przyznawania licencji pośrednictwa pracy za granicą;
  • poniesienie kary pieniężnej w przypadku naruszenia warunków licencji przez Licencjobiorcę;
  • nadanie prawa Ministerstwu socjalnej polityki Ukrainy i Państwowej służbie pracy Ukrainy zwracać do sądu o zawieszenie działalności gospodarczej podmiotu, w przypadku świadczenia usług z pośrednictwa pracy za granicą bez posiadania licencji.

Oczywiście, przegłosowanie i podpisanie ustawy – to proces czasochłonny, zajmie co najmniej sześć miesięcy. Przy tym radzę zwrócić uwagę na normy tego projektu, żeby wcześniej przygotować się do takich zmian oraz uwzględnić je podczas rejestracji agencji HR na Ukrainie.

Cóż, życzę powodzenia!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: