Andrii Popko

prawnik

Jestem Starszym Partnerem ukraińskej kancelarii prawnej PLP Law Group.
Na co dzień zajmuję się prawem korporacyjnym, w tym M&A, prawem inwestycyjnym, rynkiem kapitałowym, prywatyzacją oraz prawem handlowym.
[Więcej >>>]

Forma prawna przedsiębiorstwa na Ukrainie

Andrii Popko21 lutego 20175 komentarzy

Jak wszystko w naszym życiu musi mieć swój początek, tak również biznes powinien rozpocząć się od wyboru formy prawnej przedsiębiorstwa.

Jeśli chodzi o rodzaje spółek, ukraińskie prawo korporacyjne ma wiele wspólnych cech z polskim prawodawstwem.

Na Ukrainie, jak i w Polsce, główną formą prowadzenia działalności jest…

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka ta charakteryzuje się szybką procedurą rejestracji, która nie powinna trwać dłużej niż 2 dni, łącznie z otworzeniem rachunku bankowego. Rejestracji można dokonać również nie wychodząc z biura – online, choć w tym celu trzeba wcześniej otrzymać  elektroniczny kod. Równocześnie z rejestracją firmy można złożyć wniosek o otrzymanie statusu płatnika podatku od towarów i usług (VAT) lub płatnika podatku dochodowego.

Do bezsprzecznych zalet spółki z o.o. należy łatwość zarządzania, minimalna kontrola ze strony organów inspekcyjnych, ograniczenie odpowiedzialności wspólników do sumy ich wkładu finansowego, brak wymogów co do wysokości kapitału zakładowego, szybkość podejmowania decyzji przez organy wykonawcze oraz przez zebrania uczestników.

Obecnie na Ukrainie wzmacnia się tendencja do udoskonalania prawa regulującego działalność tego typu spółek. Głównym celem wprowadzanych zmian jest ujednolicenie rodzimego prawodawstwa do prawa europejskiego. W Radzie Najwyższej trwają prace nad przyjęciem nowej Ustawy o spółkach z ograniczoną i dodatkową odpowiedzialnością. Projekt ustawy, który  przeszedł pierwsze czytanie zawiera współczesne normy prawne i zasady regulujące działanie przedsiębiorstw tego typu.

Jeśli obserwujecie ukraiński rynek, ale wątpicie w celowość prowadzenia pełnej działalności komercyjnej na ukraińskim rynku, dobrym rozwiązaniem może być utworzenie przedstawicielstwa swojej firmy na Ukrainie.

W naszym kraju istnieją dwa typy przedstawicielstw: niekomercyjne i stałe.

Przedstawicielstwo niekomercyjne 

… daje możliwość dokonywania działań marketingowych i wprowadzania swoich towarów i usług na terytorium Ukrainy, jednak nie pozwala na bezpośrednie kierowanie przedsiębiorstwem. Główną zaletą tego typu przedstawicielstwa jest to, że jego działalność jest w pełni zarejestrowana, ale nie podlega opodatkowaniu. Ponadto prawo przewiduje uproszczoną procedurę zatrudniania cudzoziemców-współpracowników przedstawicielstwa – nie jest wymagane otrzymanie pozwolenia na pracę.

Inną możliwością działalności na Ukrainie jest zdecydowanie się na utworzenie

Stałego przedstawicielstwa

Ze względu na swoje funkcje ten typ przedstawicielstwa jest nieco podobny do spółki z o. o. Ten podmiot ma prawo do prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Ukrainy oraz do zawierania umów komercyjnych w imieniu Waszej firmy.

Cechą odróżniającą przedstawicielstwo od spółki z o. o. jest brak obowiązku wnoszenia wkładu własnego dla stworzenia kapitału zakładowego. Tu również obowiązuje uproszczona procedura zatrudnienia cudzoziemców (jak w niekomercyjnym przedstawicielstwie). Choć przedstawicielstwo ma wiele zalet, to niestety, również pewną wadę: częściową utratę elastyczności i płynności przy podejmowaniu decyzji oraz mniejszych możliwościach otrzymania  dodatkowego finansowania.

Kolejną formą prawną  działalności gospodarczej na Ukrainie jest

Spółka akcyjna

Obowiązujące na Ukrainie prawo dzieli spółki akcyjne na publiczne i prywatne. Do spółek akcyjnych publicznych zaliczamy jedynie wielkie przedsiębiorstwa, które mają zdolność do wejścia na jedną z ukraińskich giełd papierów wartościowych.

Firmy z średnim dochodem mogą funkcjonować jako prywatne spółki akcyjne. Taka forma działalności, w porównaniu z spółką z o. o.,  wyróżnia się większą ochroną praw akcjonariuszy, a także posiada więcej możliwości dla stworzenia efektywnego modelu zarządzania firmą. Pewne trudności może sprawiać  obowiązek ujawnienia znacznej ilości informacji o działalności, ustalona wysokość minimalnego kapitału zakładowego oraz kontrola ze strony organu nadzorczego – Komisji Papierów Wartościowych.

W kolejnych wpisach na naszym blogu postaram się dokładniej omówić wady i zalety każdej z powyższych form działalności oraz zastanowimy się nad cechami charakterystycznymi prowadzenia biznesu w różnych typach spółek.

{ 5 comments… read them below or add one }

Paweł Marzec 1, 2017 o 13:30

Panie Mecenasie

Bardzo ciekawe dwa pierwsze posty 🙂

Mam takie pytanie co to jest ta spółka z dodatkową odpowiedzialnością? jakiś nieznany w prawie polskim typ spółki czy też podtyp spółki z o.o.?

Z poważaniem
Paweł Ludwiczak

Odpowiedz

Andrii Marzec 2, 2017 o 09:34

Dziękuję bardzo za komentarz, Panie Pawle .
Owszem można tak powiedzieć, że Spółka z dodatkową odpowiedzialnością to podtyp spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, różnica są więcej odpowiedzialności jej członków wobec zobowiązań spółki, co jest określone w statucie spółki. Dalej będę opowiadał w blogu odrębnie o tym.

Odpowiedz

Paweł Marzec 2, 2017 o 15:16

Dziękuję za odpowiedź Panie Andrii 🙂

Czekam więc z niecierpliwością na kolejne posty i informację o spółce z dodatkową odpowiedzialnością.

Pozdrawiam serdecznie
Paweł Ludwiczak

Odpowiedz

Chris Listopad 2, 2017 o 01:24

Witam,

spółki offshorowe również funkcjonują na rynku ukraińskim? Jaki jest stosunek aparatu państwowego do tego typu działalności?

Pozdrawiam,
Chris

Odpowiedz

Andrii Listopad 2, 2017 o 14:02

Witam Pana serdecznie!
Oczywiście firmy offshorowe są bardzo popularne wśród ukraińskich businessmenów z kilku powodów. Po pierwsze, firmy offshorowe są szeroko stosowane jako beneficjenci-właściciele ukraińskich firm, co pozwala im na rozwiązanie konfliktów między akcjonariuszami na mocy jurysdykcji międzynarodowych. Po drugie, jest to najbardziej znany sposób na optymalizację obciążeń podatkowych ukraińskiego biznesu. Jeżeli chodzi o stosunek władz do takich firm, obecnie większość firm deputowanych Ukrainy również „siedzi” w offshorach.

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: