Andrii Popko

prawnik

Jestem jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Specjalizuję się głównie w prawie korporacyjnym i handlowym. Jestem przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jestem członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.
[Więcej >>>]

Forma prawna przedsiębiorstwa na Ukrainie

Andrii Popko21 lutego 20177 komentarzy

Jak wszystko w naszym życiu musi mieć swój początek, tak również biznes powinien rozpocząć się od wyboru formy prawnej przedsiębiorstwa.

Jeśli chodzi o rodzaje spółek, ukraińskie prawo korporacyjne ma wiele wspólnych cech z polskim prawodawstwem.

Na Ukrainie, jak i w Polsce, główną formą prowadzenia działalności jest…

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka ta charakteryzuje się szybką procedurą rejestracji, która nie powinna trwać dłużej niż 2 dni, łącznie z otworzeniem rachunku bankowego. Rejestracji można dokonać również nie wychodząc z biura – online, choć w tym celu trzeba wcześniej otrzymać  elektroniczny kod. Równocześnie z rejestracją firmy można złożyć wniosek o otrzymanie statusu płatnika podatku od towarów i usług (VAT) lub płatnika podatku dochodowego.

Do bezsprzecznych zalet spółki z o.o. należy łatwość zarządzania, minimalna kontrola ze strony organów inspekcyjnych, ograniczenie odpowiedzialności wspólników do sumy ich wkładu finansowego, brak wymogów co do wysokości kapitału zakładowego, szybkość podejmowania decyzji przez organy wykonawcze oraz przez zebrania uczestników.

Obecnie na Ukrainie wzmacnia się tendencja do udoskonalania prawa regulującego działalność tego typu spółek. Głównym celem wprowadzanych zmian jest ujednolicenie rodzimego prawodawstwa do prawa europejskiego. W Radzie Najwyższej trwają prace nad przyjęciem nowej Ustawy o spółkach z ograniczoną i dodatkową odpowiedzialnością. Projekt ustawy, który  przeszedł pierwsze czytanie zawiera współczesne normy prawne i zasady regulujące działanie przedsiębiorstw tego typu.

Jeśli obserwujecie ukraiński rynek, ale wątpicie w celowość prowadzenia pełnej działalności komercyjnej na ukraińskim rynku, dobrym rozwiązaniem może być utworzenie przedstawicielstwa swojej firmy na Ukrainie.

W naszym kraju istnieją dwa typy przedstawicielstw: niekomercyjne i stałe.

Przedstawicielstwo niekomercyjne 

… daje możliwość dokonywania działań marketingowych i wprowadzania swoich towarów i usług na terytorium Ukrainy, jednak nie pozwala na bezpośrednie kierowanie przedsiębiorstwem. Główną zaletą tego typu przedstawicielstwa jest to, że jego działalność jest w pełni zarejestrowana, ale nie podlega opodatkowaniu. Ponadto prawo przewiduje uproszczoną procedurę zatrudniania cudzoziemców-współpracowników przedstawicielstwa – nie jest wymagane otrzymanie pozwolenia na pracę.

Inną możliwością działalności na Ukrainie jest zdecydowanie się na utworzenie

Stałego przedstawicielstwa

Ze względu na swoje funkcje ten typ przedstawicielstwa jest nieco podobny do spółki z o. o. Ten podmiot ma prawo do prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Ukrainy oraz do zawierania umów komercyjnych w imieniu Waszej firmy.

Cechą odróżniającą przedstawicielstwo od spółki z o. o. jest brak obowiązku wnoszenia wkładu własnego dla stworzenia kapitału zakładowego. Tu również obowiązuje uproszczona procedura zatrudnienia cudzoziemców (jak w niekomercyjnym przedstawicielstwie). Choć przedstawicielstwo ma wiele zalet, to niestety, również pewną wadę: częściową utratę elastyczności i płynności przy podejmowaniu decyzji oraz mniejszych możliwościach otrzymania  dodatkowego finansowania.

Kolejną formą prawną  działalności gospodarczej na Ukrainie jest

Spółka akcyjna

Obowiązujące na Ukrainie prawo dzieli spółki akcyjne na publiczne i prywatne. Do spółek akcyjnych publicznych zaliczamy jedynie wielkie przedsiębiorstwa, które mają zdolność do wejścia na jedną z ukraińskich giełd papierów wartościowych.

Firmy z średnim dochodem mogą funkcjonować jako prywatne spółki akcyjne. Taka forma działalności, w porównaniu z spółką z o. o.,  wyróżnia się większą ochroną praw akcjonariuszy, a także posiada więcej możliwości dla stworzenia efektywnego modelu zarządzania firmą. Pewne trudności może sprawiać  obowiązek ujawnienia znacznej ilości informacji o działalności, ustalona wysokość minimalnego kapitału zakładowego oraz kontrola ze strony organu nadzorczego – Komisji Papierów Wartościowych.

W kolejnych wpisach na naszym blogu postaram się dokładniej omówić wady i zalety każdej z powyższych form działalności oraz zastanowimy się nad cechami charakterystycznymi prowadzenia biznesu w różnych typach spółek.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +380 67 2097949e-mail: apopko@plplawgroup.com

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paweł 1 marca, 2017 o 13:30

Panie Mecenasie

Bardzo ciekawe dwa pierwsze posty 🙂

Mam takie pytanie co to jest ta spółka z dodatkową odpowiedzialnością? jakiś nieznany w prawie polskim typ spółki czy też podtyp spółki z o.o.?

Z poważaniem
Paweł Ludwiczak

Odpowiedz

Andrii 2 marca, 2017 o 09:34

Dziękuję bardzo za komentarz, Panie Pawle .
Owszem można tak powiedzieć, że Spółka z dodatkową odpowiedzialnością to podtyp spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, różnica są więcej odpowiedzialności jej członków wobec zobowiązań spółki, co jest określone w statucie spółki. Dalej będę opowiadał w blogu odrębnie o tym.

Odpowiedz

Paweł 2 marca, 2017 o 15:16

Dziękuję za odpowiedź Panie Andrii 🙂

Czekam więc z niecierpliwością na kolejne posty i informację o spółce z dodatkową odpowiedzialnością.

Pozdrawiam serdecznie
Paweł Ludwiczak

Odpowiedz

Chris 2 listopada, 2017 o 01:24

Witam,

spółki offshorowe również funkcjonują na rynku ukraińskim? Jaki jest stosunek aparatu państwowego do tego typu działalności?

Pozdrawiam,
Chris

Odpowiedz

Andrii 2 listopada, 2017 o 14:02

Witam Pana serdecznie!
Oczywiście firmy offshorowe są bardzo popularne wśród ukraińskich businessmenów z kilku powodów. Po pierwsze, firmy offshorowe są szeroko stosowane jako beneficjenci-właściciele ukraińskich firm, co pozwala im na rozwiązanie konfliktów między akcjonariuszami na mocy jurysdykcji międzynarodowych. Po drugie, jest to najbardziej znany sposób na optymalizację obciążeń podatkowych ukraińskiego biznesu. Jeżeli chodzi o stosunek władz do takich firm, obecnie większość firm deputowanych Ukrainy również „siedzi” w offshorach.

Odpowiedz

Robert 19 grudnia, 2017 o 20:05

Witam.

W artykule jest wspomniane o „jednej z ukraińskich giełd papierów wartościowych”. Jakie to są giełdy i w jaki sposób można inwestować w ukraińskie akcje? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Andrii 20 grudnia, 2017 o 10:19

Panie Robercie,
Obecnie na Ukrainie istnieje dwie giełdy papierów wartościowych – Ukraińska Giełda http://www.ux.ua/en/ i PFTS http://www.pfts.ua/en/. Inwestowanie w papiery wartościowe odbywa się poprzez firmy-treidery. W ciągu bieżącego roku na ukraińskim rynku giełdowym zaszło dużo zmian, szczególnie masowe oczyszczenie od „śmieci” i uregulowania działalności spółek akcyjnych, co z kolei pozytywne wpływa na atrakcyjność ukraińskich papierów wartościowych .

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PLP Law Group Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PLP Law Group z siedzibą w Kijowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem apopko@plplawgroup.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: